Social Navigation

Yavru Köpeklerde Beslenme Alışkanlığı Nasıl Olmalı?

Yavru Köpeklerde Beslenme Alışkanlığı Nasıl Olmalı?

Blog

Yavru köpekler tipik olarak yaklaşık 8 haftalıkken annelerinin sütünden kesilir. Büyüyen yavruları beslemenin amacı, sağlıklı bir yetişkinliğin temelini atmaktır. Aşağıdakiler için doğru beslenme gereklidir:

 • sağlıklı büyüme sağlamak (ne çok hızlı ne de çok yavaş),
 • bağışıklık fonksiyonunu optimize etmek,
 • obezite potansiyelini en aza indirmek ve
 • Gelişimsel ortopedik hastalıklardan kaçının.

 

Yavru Köpeklerde Beslenme Alışkanlığı Nasıl Olmalı?
Yavru Köpeklerde Beslenme Alışkanlığı Nasıl Olmalı?

 

Normal büyüme ve gelişme nasıl görünür?

Yavrular hızla büyür, küçük ve orta boy ırklar için 10-12 aylıkken ve büyük ve dev ırklar için 18-24 aylık olduklarında yetişkinliğe olgunlaşırlar.

Yavru köpekler için büyüme oranları cinse göre değişir ve genetik, beslenme ve çevre arasında karmaşık bir etkileşim sürecini içerir. Doğru beslenme, ırkı ne olursa olsun yavru köpeklerin sağlığı ve gelişimi için çok önemlidir ve onların bağışıklık sistemlerini ve vücut kompozisyonlarını doğrudan etkiler. Yiyeceklerin besin yoğunluğu ve beslenen yiyecek miktarı, optimal büyüme ile maksimum büyüme arasındaki fark anlamına gelebilir.

Optimum büyümeyi mi yoksa maksimum büyümeyi mi hedeflemeliyim?

Yavru köpeklerde optimal bir büyüme oranı idealdir; aşırı kilo ve obeziteden kaçınırken, yavru köpeğin ideal (optimal) bir yetişkin vücut durumuna ulaşmasını sağlayan yavaş ve istikrarlı bir büyüme oranıdır.

Maksimum büyüme oranı, yavru köpeğin genellikle yüksek yağlı yiyecekler, aşırı besleme ve/veya serbest seçim nedeniyle mümkün olduğunca hızlı büyümesi anlamına gelir. Maksimum büyüme oranı, bir yavru köpeğin iskelet deformiteleri, obezite ve kısalmış yaşam beklentisi riskini artırır.

Düzenli tartımlar ve vücut kondisyon değerlendirmeleri, büyümekte olan bir yavru köpeğin optimum oranda yolunda kalmasına yardımcı olacak en pratik stratejilerdir. Veterineriniz ve veteriner sağlık ekibiniz, yavru köpeğinizi evde nasıl değerlendireceğinizi açıklayabilir.

Büyüyen yavrular için beslenme gereksinimleri nelerdir?

Büyüyen yavru köpeğiniz için bir diyet seçerken dört temel besini anlamak önemlidir: protein, yağ, kalsiyum ve sindirilebilir karbonhidratlar.

Protein

 • Büyüyen yavru köpekler için protein gereksinimleri, sütten kesildikten hemen sonra en yüksek düzeydedir, ancak ihtiyaç duydukları protein miktarı bundan sonra sürekli olarak azalacaktır.
 • Yavru köpeğin sağlıklı büyümesi için önerilen protein aralığı kuru madde bazında %22-32’dir. Bu seviyeler optimum büyümeyi destekler, bu nedenle bu protein seviyelerinin aşılması önerilmez.
 • Yetişkin köpekler için beslenme formülasyonları, büyümekte olan yavru köpeklere verilmemelidir. Kuru madde protein seviyesi yeterli olsa da, diğer besinler ve enerji içeriği optimum büyüme için dengelenmeyecektir.

Yağ

 • Yağ, esansiyel yağ asitlerinin kaynağıdır. Konsantre bir enerji kaynağıdır ve yağda eriyen vitaminleri taşır.
 • Aşırı enerji alımı risklidir ve obeziteye ve gelişimsel ortopedik hastalığa yol açabilir. Bu nedenle yavru köpeklerde yağ içeriği kuru madde bazında %10-25 arasında paylaştırılmalıdır.

Kalsiyum

 • Büyük cins ve dev cins yavru köpekler için büyüme formülasyonlarındaki kalsiyum içeriği son zamanlarda çok daha katı hale gelmiştir, bu nedenle, büyük cins yavru köpekler için AAFCO için belirlenen beslenme seviyelerini karşılamak üzere tasarlandığını belirten bir diyet seçmek önemlidir.
 • Küçük ila orta boy ırklar, kalsiyumun biraz fazla veya yetersiz beslenmesinin etkilerine karşı daha az duyarlıdır, bu nedenle kalsiyum seviyeleri, kuru madde bazında %0,7-1,7 arasında değişebilir.

Sindirilebilir Karbonhidratlar

 • Büyüyen yavru köpekler için belirli bir miktarda sindirilebilir karbonhidrat optimal olarak tanımlanmamıştır, ancak kuru madde bazında %20’nin sağlıklarını en üst düzeye çıkarabileceği önerilmektedir.

Uygun bir beslenme ürünü seçildikten sonra, ek vitamin veya mineral takviyesi verilmemeli ve ikramlar, beslenen toplam gıda miktarının %10’undan daha azıyla sınırlandırılmalıdır.

Maksimum büyümeyi ve obeziteyi nasıl önleyebilirim?

Büyüyen yavru köpekler, yetişkin köpeklere kıyasla tüm besin maddelerine daha fazla ihtiyaç duyar, ancak fazla enerji kalorisi ve kalsiyum ciddi problemler yaratabilir. Küçük ve orta boy ırklarda aşırı enerji obeziteye yol açabilir. Büyük ve dev ırklarda aşırı enerji ve kalsiyum da anormal iskelet gelişimine yol açabilir.

Obezitenin önlenmesi sütten kesme aşamasında başlamalı ve yetişkinlik ve yaşlılığa kadar devam etmelidir. Aşırı kilolu veya obez olmak, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok komplikasyon ve hastalığa zemin hazırlar:

 • hipertansiyon
 • kalp hastalığı
 • şeker hastalığı
 • Kireçlenme
 • ısı intoleransı
 • azalmış bağışıklık fonksiyonu

Serbest seçimli besleme, daha yüksek vücut yağı seviyeleri, aşırı kilolu veya obez olma ve (büyük cins yavru köpeklerde) iskelet anormallikleri risklerini artırır.

Porsiyon besleme, yavru köpeklerin aşırı kilolu olmasını önlemek için en büyük fırsatı sağlar. Yavrular hızla büyürler ve vücut kondisyonlarına ve yaşlarına göre, genellikle günde 2-3 kez olmak üzere, düzenli beslenme zamanlarında ölçülü miktarlarda beslenmeleri gerekir.

Büyük cins köpeklerde büyüme sırasında orta düzeyde enerji ve yiyecek kısıtlamaları, nihai yetişkin boyutlarına müdahale etmeden kalça displazisi riskini de azaltabilir.

Yavru köpeğinizin ağırlığı, vücut kondisyonu ve büyüme hızı düzenli olarak değerlendirilmelidir. Planlama ve ayrıntılara dikkat ederek, yavru köpeğinizin optimal sağlığı ve uzun ömürlülüğü için temel oluşturabilirsiniz. Veteriner hekiminiz ve veteriner sağlık ekibinizle birlikte, yavru köpeğinizin mümkün olduğunca sağlıklı bir yetişkin köpek haline gelmesine yardımcı olabilirsiniz.